Jak aktywność może pomóc organizacji?

Opublikowano: 02.09.2019

Jak aktywność może pomóc organizacji?

Procesy rekrutacyjne w dzisiejszych czasach są na tyle złożone, że pozwalają zatrudnić na dane stanowisko osobę z odpowiednimi kompetencjami, jej charakter jest dopasowany do otoczenia i zadań które będą przed nią stawiane.

Bywa jednak i tak, że osoba dobrana do stanowiska i zadań nie potrafi odnaleźć się w zespole. Czuje się skrępowana i nie ma szans żeby pokazać swoje prawdziwe „ja” w pracy. Takie zaburzenia w sferze wewnętrznej równowagi i komfortu często przekładają się na efektywność.

Dlaczego dla zawodowych sportowców zatrudnia się trenerów mentalnych?

Przecież to trening, dieta i zaangażowanie powinno dawać porządane efekty i zapewniać osiągnięcie założonych celów. Zadanie takiego trenera to skupienie się na ostatniej składowej sukcesu sportowca, czyli wspomnianego wyżej zaangażowania. To przez budowanie motywacji, wewnętrznej równowagi i pracy nad psychiką przenosi się przysłowiowe góry, zarówno w sporcie jak i w życiu.

Osoby, które ukończyły bieg maratoński (42 km 195 m) otwarcie mówią o tym, że najtrudniejsze jest ostatnie 195m. Wtedy ciało już nas nie słucha. Do przodu ciągnie ich jedynie motywacja w celu osiągnięcia celu i walka z samym sobą.

Takie doświadczenia pokazują nam jak trudne jest budowanie sukcesu.

Pracując nad swoją mentalnością, komfortem pracy, motywacją i zgraniem zespołowym możemy osiągać spektakularne wyniki.

Jedną z metod pracy nad powyższymi cechami zespołu jest aktywność. Nie mówię tu o aktywności ogólnie rozumianej, czyli pójście na siłownię, basen czy bieganie. Jeżeli mamy pracować nad cechami całej grupy to w takiej też konfiguracji powinniśmy wdrażać działanie.

To wspólna aktywność pozwala na przełamywanie barier, nawiązywanie relacji wyższego poziomu niż tylko „kolega z pracy”. Wspólny ruch pozwala nam sprawdzić się we współdziałaniu jak i współzawodnictwu na innej płaszczyźnie niż zawodowa.

Na rynku popularne są benefity typu karta sportowa, pakiet medyczny czy „fruit day”. Świetnie, że firmy przyciągają tym swoich kandydatów, bo pokazują że mają pojęcie iż wynagrodzenie pracownika to jedna ze składowych jego zadowolenia z pracy. Liczy się tak samo jak atmosfera czy możliwość rozwoju.

Należy pamiętać zasadę „jeżeli się nie rozwijamy, w końcu zaczniemy się cofać”.

To samo tyczy się benefitów pracowniczych.

Na swojej nowej stronie dokładnie opisałem jak według mnie powinno pracować się nad szeroko rozumianym „well being” w organizacji i jakie proponuje rozwiązania.

Jeżeli artykuł Cię zaciekawił, wejdź na stronę główną i poczytaj dalej 😉

Brzmi ciekawie?

Porozmawiajmy przy dobrej kawie

Mateusz Żaczyk

+48 609 940 688 mateusz@businessactivity.pl Mateusz Żaczyk