Jak aktywność wpływa na nasze ciało?

Opublikowano: 12.09.2019

Jak aktywność wpływa na nasze ciało?

Praca biurowa = praca siedząca

Praca biurowa jest pracą umysłową. Nie dźwigamy worków z zaprawą, nie układamy kostki brukowej, nie pracujemy na taśmie produkcyjnej. Człowiek siedzi 8 h przy biurku i stuka w przyciski na klawiaturze. Dlaczego jednak po 8 godzinach takiej pracy nie myślimy o niczym innym niż tylko usiąść głęboko w fotelu i po prostu zamknąć oczy ?

Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg działa podobnie jak nasze mięśnie. Przy intensywnej pracy czuje się zmęczony i potrzebuje regeneracji. Nasze ciało jest praktycznie nieużywane. Podczas siedzenia przy biurku działają głownie mięśnie stabilizujące. Odpowiadają one za to żebyśmy utrzymali naszą pozycję ciała na krześle i nie wymaga to intensywnej pracy. Przez brak aktywności spada nam poziom tlenu w organizmie, czujemy się senni, bolą nas plecy ponieważ obciążamy kręgosłup. Przydałoby się to poprawić, prawda ?

Gimnastyka śródlekcyjna?

Kiedyś w szkołach podstawowych często stosowano tzw. gimnastykę śródlekcyjną. Wtedy nie za bardzo wiedziałem po co ona jest, gdy Pani z matematyki nagle kazała nam wstać, machać rękami, robić skłony czy pajacyki. Teraz wiem, że miało to pozytywny wpływ na dalszą część lekcji. Krótki rozruch podczas kilkugodzinnej pracy siedzącej da nam więcej energii niż godzinne leżenie na kanapie po pracy. Ruch pobudza mięśnie, krew szybciej krąży i dostarcza więcej tlenu do wszystkich zakamarków ciała. To daje nam więcej energii do pracy.

  • Ruch podnosi poziom endorfin
  • Endorfiny dają poczucie szczęścia.
  • Czując się szczęśliwi mamy więcej energii.
  • Większa energia pozwala nam być efektywniejszym w pracy.
  • Mamy więcej energii więc się uśmiechamy i jesteśmy lepiej odbierani przez innych.

Ciało dotlenione przez ruch odwdzięczy nam się brakiem bólu pleców, większą elastycznością, mamy „odświeżoną” głowę, ponieważ nie myślimy wtedy o obowiązkach służbowych, targecie czy KPI. 

Profesjonalnie poprowadzone zajęcia z kreatywnym ich przebiegiem dadzą nam odskocznię, pozwolą się zregenerować i lepiej poznać naszych kolegów i koleżanki z pracy. 

Czy istnieje coś lepszego? 

Brzmi ciekawie?

Porozmawiajmy przy dobrej kawie

Mateusz Żaczyk

+48 609 940 688 mateusz@businessactivity.pl Mateusz Żaczyk